Ozonowanie, czyli dezynfekcja przy pomocy ozonu

Zadzwoń do nas: +48 534 534 312

Co to jest ozon? Ozon, to cząsteczka tlenu, która składa się z trzech atomów a nie z dwóch. Ozonowanie jest to najlepszy sposób na pozbycie się niechcianych i nieprzyjemnych zapachów, wirusów, bakterii, grzybów, alergenów i kwasów.

Ozonowanie jest najskuteczniejszym sposobem dezynfekującym w zwalczaniu wirusów typu SARS, wąglik czy koronawirus. Metoda ta jest w pełni ekologiczna, bezpieczna i nie wymaga żadnych środków chemicznych.

Cząsteczki ozonu, czyli OZON produkowany jest przez lampy cichych wyładowań koronowych. Jest to serce ozonatora, w którym ruch powietrza wokół lampy wyładowań koronowych wymusza wentylator do rozprowadzenia w pomieszczeniach ozon. Ozonowanie idealnie sprawdza się tam, gdzie w obrębie człowieka wymagana jest dużo większa czystość mikrobiologiczna oraz uzyskanie czystego i wolnego od jakichkolwiek nie przyjemnych zapachów.

Dezynfekcja – co to dezynfekcja

Dezynfekcja ma na celu usunięcie niebezpiecznych dla życia i zdrowia drobnoustrojów bakterii i wirusów. Dezynfekcja jest procesem usuwania drobnoustrojów. Do czynności dezynsekcji należy udostępnić podać lub pokazać przedmioty, struktury, rzeczy, powierzchnie, które mogły zostać lub są skażone: wirusy, bakterie, pasożyty, grzyby, mikroorganizmami chorobotwórczymi.

Czym jest ozon?

Ozon jest alotropową (występowanie tego samego pierwiastka w kilku formach krystalicznych lub cząsteczkowych) występującą odmianą tlenu we wszystkich stanach skupienia. Trójatomowa cząsteczka tlenu, czyli ozon jest najszybszym na świecie utleniaczem tlenu w postaci gazu. Przybiera barwę niebieską oraz bardzo intensywny zapach przypominający do złudzenia chlor. Powszechne zastosowanie tego generatora ozonu jest do dezynsekcji w wielu sektorach gospodarczych.

Zastosowanie ozonatorów

Ozonatory i dezynfekcja przy pomocy ozonu używana jest najczęściej w następujących obiektach i branżach:

 • Zakłady pogrzebowe,pomieszczenia po zgonach auta przewożące zwłoki.
 • Motoryzacja, samochody osobowe, ciężarowe przyczepy.
 • Baseny, sauny, przebieralnie.
 • Transport, komunikacja miejska, PKP, PKS, składy do przewozu osób.
 • Przetwórstwo rybne chłodnie, magazyny, chale produkcyjne, szatnie, biurowce, chłodnie mobilne.
 • Hodowle zwierząt, schroniska, gabinety i przychodnie weterynaryjne.
 • Przetwórstwo mięsne, masarnie, magazyny chłodnie, hale produkcyjne, wędzarnie.
 • Różnego rodzaju pomieszczenia po pożarach.
 • Pomieszczenia po powodziach (grzyb, stęchlizna).
 • Służba zdrowia, szpitale, przychodnie, karetki, domy opieki.
 • Prywatne gabinety estetyki ciała, stomatologia, salony kosmetyczne, fryzjerskie.
 • Hotele, motele, pensjonaty, domki letniskowe,campingi
 • Gastronomia, kuchnie, stołówki, bary, restauracje, fast foody.

Co zrobić przed ozonowaniem

Dokładnie sprawdzić obiekt lub pomieszczenie czy jest dobrze uszczelniony wentylacja, okna, drzwi lub innego źródła nieszczelny dach ściana podłoga itp. Wyprowadzenie z obiektu ludzi zwierząt i roślin. W zależności od wielkości pomieszczenia rozstawienie generatorów lub generatora. Generatory nie stawiamy na podłodze tylko na podwyższeniu może to być krzesło,biurko czy stół. Po zakończeniu ozonowania wietrzmy pomieszczenie około trzydziestu minut. Jeżeli jest taka możliwość, to zostawiamy pomieszczenie na co najmniej siedem godzin, po których ozon sam ulegnie rozkładowi.

Jak długo ozonujemy

Usuwanie zapachów zależy od intensywności i rodzaju zapachów głębokości i wniknięcia w struktury pomieszczeń. Każde wykonanie usługi jest traktowane inaczej, w zależności od potrzeb naszego Klienta.

Sam proces ozonowania może trwać od półtorej do dwunastu godzin. Nie we wszystkich przypadkach daje pożądany efekt, więc ozonujemy do skutku. Zapachy, które określa się łatwymi do usunięcia, są to zapachy które w sposób lotny (dym nikotynowy, swąd smażenia, przypalenia żywności) wniknęły w powierzchnie ścian podłóg mebli wykładzin, dywanów, tapet, sprzętu RTV, AGD, po remoncie, farby, lakiery, kleje. Jako trudne zapachy określa się te, które wniknęły w formie płynnej, kwas, mocz, odchody, krew i inne wydzieliny po zgonie.

Odgrzybianie i usuwanie pleśni oraz zarodników grzybów

Ozon działa powierzchniowo, nie usunie zabrudzeń, pleśni lub śladów grzyba ze ścian oraz innych powierzchni. Miejsca, na których znajduje się pleśń trzeba opryskać według zaleceń producenta preparatem grzybobójczym oraz usunąć zabrudzenia mechanicznie lub chemicznie. Co jest „bardzo ważne” ozonowanie powietrza w pomieszczeniach nie maskuje niepożądanych woni, tylko bardzo skutecznie je usuwa. Dlatego jest najlepszą jak do tej pory metodą pozbywania się niechcianych zapachów.

Zadzwoń do nas +48 534 534 312 i zamów usługę ozonowania.