Dezynfekcja łączona, czyli zamgławianie oraz ozonowanie

Zadzwoń do nas: +48 534 534 312

Skuteczna dezynfekcja może opierać się na jednej metodzie lub połączeniu kilku metod dezynfekcji. Często stosujemy łączone metody dezynfekcji – zamgławianie alkoholowymi preparatami powierzchniowo czynnymi oraz ozonowanie. Użycie dwóch metod pozwala na dokładniejsze oczyszczenie powierzchni oraz usunięcie nawet tych drobnoustrojów, które wykazują odporność na jedną z metod.

W przypadku dezynfekcji można stosować kilka metod jednocześnie. Używanie w dwóch cyklach różnych metod pozwala na uzyskanie najefektywniejszego połączenia metod dezynfekcyjnych.
Często korzystamy z łączonych metod dezynfekcji:

  1. Zamgławianie alkoholowymi prepratami powierzchniowo czynnymi
  2. Ozonowanie zamkniętego pomieszczenia

Dobór metod oraz czas działania poszczególnych metod dobieramy indywidualnie. Każda z metod stosowana osobno jest skuteczn. Jednak w przypadku drobnoustrojów w formie przetrwalnikowej dopiero połaczone metody dają skuteczność zbliżoną do 100% usunięcia drobnoustrojów. Zamgławianie środkami powierzchniowo czynnymi pozwalają rozpuścić zewnętrzne warstwy, często utlenione wcześniej. Aby dostać się do wnętrza zabrudzenia lub do wnętrza pozostawionych ubrań mebli oraz innych obiektów wystarczy użyć metod opryskowych oraz dodatkowo metod gazowych, do których nalezy metoda ozonowania.

Gaz w odróżnieniu od cieczy pozostaje skuteczny tylko podczas fazy aktywnej. Natomiast chemiczne środki powierzchniowo czynne działają przez dłuższy czas po ekspozycji. Bardzo często nawet po odparowaniu, w przypadku środków alkaloidowych oraz chlorowych, właściwości dezynfekcyjne pozostają. W takim przypadku wystarczy zwiększona wilgotność powietrza, aby środki na nowo stały się aktywne.

Skuteczna dezynfekcja dopasowana do warunków dezynfekowanych pomieszczeń

Dezynfekcja zawsze jest skuteczna, gdyż niszczy dronnoustroje pozostające na zewnętrznych powierzchniach. Łącząc kilka metod dezynfekcyjnych uzyskujemy znaczniej większą penetrację. Preparaty zamgławione oraz ozon w postaci gazowej posiadają większą głębokość penetracji. Wnikają do porowatych materiałów i działają od wnętrza. Parujac na zewnętrzne części dezynfekowanych materiałów – usuwają drobnoustroje w głębi materiału oraz na zewnątrz.

Dezynfekcja pomieszczeń po skażeniu, zgonach i w celu usunięcia wirusów

Najczęściej łączone metody dezynfekcji używamy w przypadku skażenia materiałem biologicznym, po zgonach oraz przy dezynfekcji pomieszczeń po ekspozycji na zjadliwe wirusy. Wirusy, które mogą żyć poza organizmem człowieka lub poza środowiskiem wodnym powyżej kilkudziesięciu godzin są trudne do usunięcia domomwymi metodami dezynfekcyjnymi. Wtedy wykorzystujemy łączone metody dezynfekcji.

Skontaktuj się i dowiedz się więcej, jaka metoda dezynfekcji będzie najskuteczniejsza. Zadzwoń +48 534 534 312 i zamów usługę dezynfekcji chemicznej opryskowej, ozonowania lub dezynfekcji łączonej.