Szczur w piwnicy, jak odróżnić szczura od myszy

Szczur czy mysz? Gryzonie w naszym domu, czyli jak odróżnić najpopularniejsze szkodniki – szczury od myszy.

Zarówno szczury jak i myszy, to zwierzęta synantropijne, czyli nieoswojone i niehodowane przez człowieka (z wyłączeniem gryzoni „klatkowych”), ale silnie związane z jego siedliskami i działalnością z uwagi na korzyści, jakie czerpią – schronienie i łatwy dostęp do wody i pożywienia. Ich obecność jest oczywiście wyjątkowo niepożądana, nie tylko z uwagi na materialne szkody, które wyrządzają (mogą uszkodzić izolację termiczną lub wodociągową, a nawet fundamenty budynku), ale przede wszystkim, dlatego że są nosicielami groźnych pasożytów i chorób. W naszym artykule wyjaśnimy jak odróżnić szczury od myszy i najważniejsze – jak sobie z nimi poradzić.

Podobieństwa i różnice między szczurami i myszami

Osobom, które nie miały wcześniej do czynienia z gryzoniami, szczury i myszy mogą wydawać się niemal identyczne. Jedne i drugie należą do gatunku myszowatych - charakteryzuje je opływowy kształt ciała (które jest zakończone długim ogonem), zazwyczaj szara, czarna lub brudno brązowa barwa futra, cztery krótkie kończyny, para oczu po bokach pyszczka i stosunkowo duże uszy. Istnieje jednak kilka diametralnych różnic w wyglądzie szkodników, które ułatwią ich rozpoznanie:

  • przede wszystkim rozmiar – ciało przeciętnej myszy osiąga od 7 do 12 cm, a jej ogon od 5,5 do 11 cm, natomiast masa jej ciała wynosi od 15 do 25g. Szczury są znacznie większe – głowa i tułów mają rozmiar ok 20 – 30 cm, a ogon 15 – 23 cm. Masa ciała średniego szczura to aż 300g.
  • kolejną różnicą jest ubarwienie – futro szczurów ma ciemniejszą barwę i jest bardziej szorstkie;
  • pyszczek myszy jest stosunkowo mały, ma trójkątny kształt i zaokrąglony nosek, wyposażony w długie wąsy. Tymczasem szczurze pyszczki są większe i mocno spłaszczone;
  • gryzonie różnią się również oczami – u myszy są okrągłe, a u szczurów podłużne, i ogonami – mysie są cienkie i mocno owłosione, a szczurze bezwłose i łuszczące się;

Zwyczaje myszy i szczurów

Myszy i szczury to zwierzęta stadne, zakładają gniazda, w których się rozmnażają. Gniazda szczurów są zbudowane z resztek papieru lub kartonowych pudełek, prowadzą do nich liczne nory z wejściami o wielkości około 10 cm. Można je znaleźć w pobliżu źródeł wody, na podwórku, pod stosami śmieci, kompostu lub przy niskich roślinach. Z kolei myszy budują swoje gniazda z papieru lub plastiku, zwykle wewnątrz budynków – w garażu, na strychu, pod podłogą, za boazerią, w otworach ścian. Oba gatunki są aktywne nocą – to wtedy szukają pożywienia i wydają charakterystyczne dźwięki – szuranie, drapanie i piski. Zarówno myszy jak i szczury potrafią wspinać się po pionowych powierzchniach – często właśnie dzięki tej umiejętności przedostają się do naszych domów, mieszkań, garaży, magazynów czy piwnic. Jednak – z uwagi na wielkość ciała to myszy są zwinniejsze i bardziej atletyczne. Ważną wskazówką, że gryzonie pojawiły się w Twoim domu są ich odchody – myszy i szczury zanieczyszczają nimi produkty żywnościowe. W przypadku szczurów są to także charakterystyczne plamy moczu połączonego z brudem i tłuszczem. Oba gryzonie pozostawiają też liczne ślady zębów niemal na wszystkim, co uda im się przegryźć. Zęby gryzoni rosną przez całe życie – zwierzęta ścierają je przegryzając kable, meble, książki, dywany, ubrania, często również materiały budowlane i beton, czyniąc tym samym masę szkód. Zauważalną różnicą między tymi szkodnikami jest ich stosunek do człowieka – myszy są ciekawskie i ufne, zdecydowanie szybciej dają się złapać w przygotowaną pułapkę. Drugie natomiast wykazują się znacznie większą ostrożnością, są nieufne i ich złapanie wymaga większego wysiłku. Niestety zarówno myszy jak i szczury rozmnażają się w zastraszającym tempie i jeśli kroki w celu ich usunięcia nie zostaną podjęte odpowiednio wcześnie, w naszym domu lub magazynie szybko pojawi się cała kolonia.

Czym żywią się myszy, a co jedzą szczury?

Myszy i szczury są wszystkożerne, dlatego tak często pojawiają się w naszych domach. Przeczesują spiżarnie, kuchnie, piwnice a w przypadku gospodarstw rolnych także magazyny i zabudowania dla zwierząt hodowlanych w poszukiwaniu zbóż, paszy czy po prostu resztek jedzenia. Zaskakujący jest fakt, że zdecydowanie mniej wybredne są myszy – zjadają praktycznie wszystko, natomiast szczury preferują świeże zboża i mięso, zdecydowanie częściej pozostawiają nadgryzione produkty, które uznały za niejadalne.

Skontaktuj się z nami +48 534 534 312 i zamów usługę deratyzacji

Gdzie najczęściej spotykamy szczury i myszy w otoczeniu człowieka?

Myszy i szczury pojawiają się zarówno na wsiach jak i w miastach. Gospodarstwa rolne z zabudowaniami dla żywego inwentarza i magazynami na zboże są rajem dla szkodników poszukujących schronienia i pożywienia. Jeśli idzie o miasta – gryzonie nie są szczególnie wybredne, wybierają mocno przeludnione miejsca, czyli takie, gdzie łatwo o resztki jedzenia – blokowiska, ale też domki jednorodzinne, sklepy, magazyny. Szczury najczęściej spotkamy w garażach i piwnicach, natomiast myszy na strychach. Jednak w przypadku, gdy standard sanitarny danego budynku jest stosunkowo niski, szkodniki mogą pojawić się nawet bardzo blisko ludzi – w kuchni, spiżarni, a także po prostu w mieszkaniu.

Jak pozbyć się szczurów oraz myszy z domu, magazynu, sklepu czy innego pomieszczenia/ budynku?

Jeśli w naszym domu lub mieszkaniu pojawiły się pojedyncze szkodniki, walkę z nimi można ograniczyć do „domowych sposobów”. Bardzo często wystarczy posiadanie kota, który jest doskonałym łowcą, a czasem już sam jego zapach działa odstraszająco na myszy i szczury, lub psa np. jamnika, teriera czy spaniela. Jednak taka metoda może być kłopotliwa dla osób, które mają uczulenie na zwierzęcą sierść lub po prostu nie chcą mieć pupila. W takim wypadku mogą sprawdzić się rośliny wydzielające zapach, którego myszy i szczury nie tolerują np. rumianek, mięta, czosnek, liście świeżych pomidorów, czy lawendy. Wystarczy rozstawić rośliny w różnych zakamarkach domu, by ich zapach odstraszył szkodniki. Popularną metodą są odstraszacze elektroniczne – urządzenia, które generują dźwięk o częstotliwości szkodliwej dla gryzoni – powodują ból i oddziałują na ich układ nerwowy. Do bardziej drastycznych metod należą różnego rodzaju łapki na myszy i szczury dostępne na runku – klatki, mechaniczne pułapki, czy plastikowe tunele. Zwykle umieszcza się w nich odrobinę pokarmu, która ma być przynętą. W sklepach można znaleźć też liczne trutki na myszy i szczury – w postaci granulek lub pasty. Tutaj trzeba jednak zachować ostrożność, zwłaszcza, gdy posiadamy dzieci lub domowe zwierzęta.

Skuteczna deratyzacja

Jak już wspominaliśmy „domowe sposoby” mogą być skuteczne w przypadku, gdy ilość szkodników w naszym budynku, czy mieszkaniu nie jest liczna. Niestety szczury i myszy rozmnażają się bardzo szybko, może się zdarzyć, że nie wykryjemy ich obecności odpowiednio wcześnie. Wówczas konieczna będzie pomoc profesjonalnej firmy zajmującej się deratyzacją, czyli zwalczaniem gryzoni uznawanych za szkodniki. W ramach deratyzacji stosuje się najczęściej:

  • metody fizyczne, czyli wszelkiego rodzaju pułapki np. żywo-łowne lub sprężynowe; podczas ich stosowania należy wcześniej dokładnie ustalić, jak liczna jest populacja szkodników i które miejsca najczęściej odwiedzają;
  • metody chemiczne, czyli wykorzystanie substancji trujących jak pestycydy, rodentycydy, czy antykoagulantów, najczęściej w postaci granulatów, rzadziej gazu;

Najlepsze efekty przynosi jednak łączeniu obu tych metod i dodatkowo stosowana później profilaktyka. Ponieważ myszy i szczury przenoszą mnóstwo niebezpiecznych pasożytów i chorób, oprócz deratyzacji warto wykonać również dezynfekcję i dezynsekcję. Jeśli kolonia szczurów lub myszy pojawiła się na osiedlu mieszkaniowym, w biurowcu, urzędzie lub restauracji, obowiązek przeprowadzenia skutecznej deratyzacji lub zatrudnienia firmy, która ją wykona spoczywa na zarządcy, pracownikach administracji lub właścicielach prywatnych lokali.

Skontaktuj się z nami +48 534 534 312 i zamów usługę deratyzacji

0
Feed

Zostaw komentarz