Dezynsekcja – cena Bydgoszcz, czyli o kosztach dezynsekcji w Bydgoszczy

Zadzwoń do nas: +48 534 534 312

Insekty w domu to nie tylko dyskomfort dla jego mieszkańców, ale przede wszystkim zagrożenie – owady mogą być transmiterami patogenów wywołujących niebezpieczne choroby. W takiej sytuacji skutecznym rozwiązaniem jest przeprowadzenie dezynsekcji – zabiegów mających na celu usunięcie tych niechcianych gości. Dezynsekcja wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i umiejętności, użycia specjalistycznych środków i sprzętu, a także zachowania szczególnej ostrożności, dlatego zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnych firm działających na rynku DDD. Ceny za ich pomoc mogą się różnić – zależą od wielu czynników. Sprawdźmy, ile kosztuje dezynsekcja w województwie kujawsko-pomorskim, przede wszystkim w Bydgoszczy.

Garść wiedzy z zakresu DDD – czym jest dezynsekcja i na jakie szkodniki się ją stosuje?

Terminem dezynsekcja określamy wszystkie zabiegi, które mają zlikwidować szkodliwe owady i pajęczaki. Odnosi się do gatunków, które pasożytują w środowisku ludzi, takich jak pluskwy, pchły, wszy, karaluchy, prusaki, mrówki, osy, szerszenie, kleszcze, wtyki amerykańskie, szubaki, rybiki cukrowe i inne (zabiegi dezynsekcji powinny też niszczyć larwy i formy przetrwalnikowe szkodników). Insekty te stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt – przenoszą chorobotwórcze drobnoustroje, powodują straty w produktach żywnościowych, czasem boleśnie gryzą. Na ich inwazję narażone są zarówno budynki mieszkalne (domy jednorodzinne, mieszkania w blokach) jak i miejsca w przestrzeni publicznej – szkoły, przedszkola, sklepy i magazyny, hale produkcyjne, bary i restauracje, hotele – słowem wszystkie, w których przebywają ludzie (owady żerują na nas bezpośrednio lub na produktach, które wytwarzamy – np. żywność).

Dezynsekcja obejmuje różne metody – o najpopularniejszych opowiemy poniżej. Podstawy podział tych metod jest jednak następujący:

  • metody mechaniczne – np. ręczne wyłapywanie osobników, odkurzanie, wytrzepywanie;
  • metody fizyczne wykorzystujące właściwości fizyczne wody np. gorącej pary wodnej, czy suchego lodu;
  • metody chemiczne, które polegają na stosowaniu chemicznych środków owadobójczych;
  • metody biologiczne – opierają się na wykorzystaniu innych organizmów żywych – naturalnych wrogów szkodników, których chcemy się pozbyć.

Dezynsekcja jest sposobem na utrzymanie czystości i higieny, a w konsekwencji sposobem na ochronę naszego zdrowia. O jej przeprowadzeniu w przypadku prywatnego lokalu decyduje jego właściciel, ale gdy plaga pojawia się w firmie lub przedsiębiorstwie (szczególnie z branży spożywczej) – wówczas są one zobowiązane (m.in. przez Ministerstwo Zdrowia) do wykonania dezynsekcji, by zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników i klientów. Oczywiście nie zawsze konieczne jest skorzystanie z profesjonalnych usług, ale walka z insektami może być uciążliwa, wymaga też cierpliwości, czasu, a często stosowania specjalistycznych środków. Dlatego wsparcie firmy DDD może być rozsądnym rozwiązaniem.

Od czego zależy cena dezynsekcji w województwie kujawsko-pomorskim, zwłaszcza w Bydgoszczy?

Koszt dezynsekcji zależy przede wszystkim od gatunków owadów lub pajęczaków, z którymi firma DDD będzie musiała się uporać. Poszczególne insekty znacznie się między sobą różnią – prowadzą inny tryb życia, wybierają inne kryjówki, rozmnażają się szybciej lub wolniej, mają inną odporność na czynniki fizyczne i środki chemiczne, są bardziej lub mniej niebezpieczne w bezpośrednim kontakcie. To wszystko ma wpływ na cenę. Duże znaczenie ma także wielkość populacji, która zagnieździła się w naszym domu/ mieszkaniu czy innym pomieszczeniu – im więcej osobników, tym więcej czasu i środków potrzeba do ich zwalczania. To samo dotyczy metrażu – większe pomieszczenia generują wyższe koszty. Dopiero po analizie wszystkich wymienionych zmiennych firma DDD może dobrać odpowiednią metodę, wskazać częstotliwość zabiegów (w większości przypadków dezynsekcja obejmuje kilka zabiegów, jeden nie jest wystarczający) i wskazać cenę. Dlatego koszty dezynsekcji będą się różnić w zależności „od przypadku”, a firmy DDD nalegają zwykle na indywidualne wyceny. Coraz częściej stosuje się też kilka różnych metod dezynsekcji jednocześnie, by zwiększyć jej skuteczność – to tak zwane integrowane zwalczenie szkodników, co nie pozostaje bez wpływu na ceny. Dodatkowo, jeśli zdarzyło nam się skorzystać z usług jednej firmy DDD, ale dezynsekcja okazała się nieskuteczna (bo np. nalegaliśmy na mniejszą ilość zabiegów), wówczas cena w kolejnej firmie może być wyższa – owady mają to do siebie, że ich kolejne pokolenia uodparniają się na stosowane wcześniej preparaty, przez co trudniej wytępić nowe osobniki (trzeba używać wyższych stężeń lub innych substancji). Wykonywanie dezynsekcji po raz drugi zwykle wypada więc drożej, dlatego nie warto oszczędzać przy pierwszym podejściu.

Ile kosztują najpopularniejsze metody dezynsekcji w Bydgoszczy?

Jak wspominaliśmy firmy DDD dobierają metody dezynsekcji indywidualnie, uwzględniając różne czynniki. Można jednak wskazać kilka najczęściej stosowanych:

  • Metoda żelowa, którą stosuje się w przypadku obecności karaluchów, prusaków czy mrówek. Podczas zabiegów pracownicy firmy DDD aplikują specjalny żel na powierzchnie, na których żerują owady, a także na „ścieżkach”, po których się one poruszają (np. od gniazda do źródła pożywienia). Żel jest trujący dla insektów i wywołuje reakcję łańcuchową – osobniki, które go spożyły zarażają pozostałe w populacji. Koszt usługi dezynsekcji metodą żelową waha się w granicach 150 – 250 zł.
  • Metoda opryskowa, podczas której pracownicy firmy DDD z wykorzystaniem opryskiwacza pokrywają różne powierzchnie dezynsekowanego pomieszczenia specjalną, owadobójczą substancją. Oprysk stosuje się w przypadku dużych inwazji i gatunków trudnych do wytępienia (odpowiednio dobrany działa niemal na wszystkie owady). Za dezynsekcją opryskową trzeba zapłacić ok. 250 – 600 zł.
  • Zamgławianie, które wykonują się w wysokich, przestronnych obiektach, a także w terenie (na zewnątrz). Zabieg polega na wykorzystaniu urządzeń wytwarzających mgłę o bardzo wysokiej (zamgławianie termiczne) lub bardzo niskiej temperaturze (zamgławianie ULV). Mgła zawiera oczywiście środek owadobójczy. Cena zabiegu zamgławiania to min. 200 zł.
  • Fumigacja – inaczej gazowanie – polega na zastosowaniu preparatów chemicznych w postaci dymu lub gazu. Stosuje się ją zazwyczaj do zwalczania szkodników w magazynach zbożowych np. trojszyka czy mklika, ale jest skuteczna także w przypadku pcheł, moli czy pluskiew. Koszty za fumigację wahają się w przedziale od 200 – 500 zł.